Diagnostyka Medyczna Księży Młyn
en
pl
Diagnostyka Medyczna Księży Młyn
e-rejestracja

Informacje

Na czym polega badanie USG?


Do przeprowadzenia badania w ultrasonografii wykorzystuje się aparat wysyłający fale ultradźwiękowe. Urządzenie składa się z dwóch części: głowicy trzymanej przez lekarza podczas badania pełniącej funkcję nadajnika i odbiornika fal ultradźwiękowych oraz aparatu przetwarzającego odebrane sygnały w obraz. Fale ultradźwiękowe docierają do narządów wewnętrznych, które w różny sposób pochłaniają lub odbijają wiązkę ultradźwięków, co po analizie komputerowej odbierane jest i kodowane na monitorze jako ciąg ciemniejszych lub jaśniejszych punktów. Zebrane razem na monitorze tworzą zarys badanego narządu.

 

Jak przebiega badanie USG?


Badanie to jest szybkie i zupełnie bezbolesne. Nie sprawia zatem pacjentom, którzy się na nie decydują, żadnego kłopotu. Po wejściu do gabinetu badany kładzie się na specjalnej leżance, odsłania kawałek ciała, na którym przeprowadzane będzie badanie. W niektórych przypadkach nie wystarczy wyłącznie leżenie na leżance. Pacjent musi w trakcie badania wykonywać polecenia lekarza w stylu proszę nabrać powietrza i nie wypuszczać. Czas trwania badania może być bardzo różny. Zwykle badanie takie trwa kilkanaście minut. Chociaż zdarzają się również przypadłości, które wymagają nawet godzinnego badania USG.

 

Jak należy przygotować się do badania USG?


Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej:
Pacjent powinien pozostawać minimum 6 godzin na czczo, w wypadku problemów ze wzdęciami, zaparciami i u pacjentów o dużej masie ciała do 8 godzin na czczo. Nie zaleca się specjalnie wypełniać pęcherza moczowego i pić przed badaniem.

 

Przygotowanie do badania USG układu moczowego (pęcherz moczowy, prostata u mężczyzn) i narządu rodnego (pęcherz moczowy, macica jajniki u kobiet):
Pacjent zgłasza się na badania z dobrze wypełnionym pęcherzem moczowym (rano bez oddawania moczu, lub 1 do 2 godzin po wypiciu 0,5 do 1 l niegazowanej wody.

 

Badanie USG – Doppler naczyń obwodowych, badania małych narządów (tarczyca, ślinianki, węzły chłonne, powłoki jamy brzusznej, doły podkolanowe, jądra):
Nie wymagają szczególnego przygotowania.
TYLKO w wypadku badań USG Doppler aorty brzusznej i tętnic kończyn dolnych u pacjentów mających problemy ze wzdęciami, zaparciami i u pacjentów o dużej masie ciała zaleca się pozostawać 6 do 8 godzin na czczo.

 

Badanie dopplerowskie tętnic nerkowych, lub układu wrotnego:
Przygotowanie jak do badania jamy brzusznej.

 

Badania jamy brzusznej ze wskazań pilnych (świeży uraz, napad kolki, podejrzenie ostrego brzucha):
Mogą być wykonane zawsze, nawet bez przygotowania.

 

ESPUMISAN – zaleca się stosować (wg. dawkowania na ulotce) u pacjentów mających problemy ze wzdęciami, zaparciami

i u pacjentów o dużej masie ciała w przypadkach, gdy przy wcześniejszych badaniach USG były problemy złego przygotowania

i ograniczonej dostępności narządów takich jak: trzustka, aorta, przestrzeń zaotrzewnowa.